Köp looken
Leverans
Cecilie Schmeichel x Zizzi

Sneakers i läder med bred passform

-50%
Preorder
Läs mer
549,97 kr 1 099,95 kr
Sneakers i läder med bred passform
Färg: Vit
Våra skor är extra breda – för smalare fötter rekommenderar vi att lägga till en innersula för optimal passform.
Sneakers i läder med bred passform
549,97 kr 1 099,95 kr
Hitta din storlek
Få kvar
0 kvar
Ej tillgängligt i butikerna
  • Fri standardfrakt över 499 kr* ellers 19 kr
  • Snabb leverans: 1-4 vardagar
  • 30 dagars returrätt­för

Sneakers från Zizzi.

Sneakers med bred passform och snören. Skon är tillverkad av läder, vilket ger en tidlös design och är användbar i många olika sammanhang.

Skon har mjuka skumsulor, vilket garanterar en bekväm och mjuk passform. Innersulan är också utformad med god stötdämpning, vilket säkerställer att skon är bekväm hela dagen.

 

Mät längden på din fot och hitta din storlek i tabellen under Produktmått.
Passformen är inräknad i storlekarna, så du behöver bara ta hänsyn till längden på din fot.

Om du är osäker, gå upp en storlek.

Läs mer i vår skoguide

  • Sneakers med snöre
  • Bred passform
  • 100% läder
  • Mjuka sulor i skum
  • Uttagbar innersula med stödpunkter

Stylenummer

F00013A0101

Våra sneakers är tillverkade i bredd M, vilket vi kallar Extra Wide Fit. Det betyder att sneakersen är designade med extra utrymme framtill och passar bra för breda fötter och höga fotvalv. Passformen ger mer komfort och rörelsefrihet i vardagen – utan att kompromissa med stöd och stabilitet.

Jämförelsevis tillverkas de flesta sneakers i bredd G, vilket är det närmaste vi kommer en standardbredd.

Vår Extra Wide Fit-passform är därför betydligt vidare än den passform du vanligtvis stöter på. Vi erbjuder även både en innersula och en hälkil, vilket kan hjälpa till att minska utrymmet i sneakersen. Det här betyder att våra sneakers också kan vara en potentiell lösning för dig om du använder bredd K eller L.

För mer information, kolla vår storleksguide för skor.

 

Här hittar du måtten på artikeln. Om du behöver hjälp med att hitta din storlek kan du kolla in vår storleksguide istället.

Material

100% Leather (Cow)

Skötsel:

Impregnering:
Impregnera alltid dina nya läderskor före användning. Applicera 2-3 tunna lager för optimalt skydd.

Rengöring/skötsel:
Avlägsna smuts med hjälp av en hårt urvriden trasa. Läder behöver fukt för att inte torka ut. Applicera läderfett eller läderbalsam efter behov. Låt alltid dina läderskor lufttorka i rumstemperatur. Du kan stoppa skorna med tidningspapper för att absorbera fukt. Om skon har tappat lite färg på utsatta ställen kan du använda skokräm i samma färg som skorna. Kom ihåg att alltid impregnera dina skor på nytt efter rengöring.