Köp looken
Leverans
Cecilie Schmeichel x Zizzi

Träskor i mocka med bred passform

-70%
Preorder
Läs mer
359,98 kr 1 199,95 kr
Träskor i mocka med bred passform
Färg: Brun
Våra skor är extra breda – för smalare fötter rekommenderar vi att lägga till en innersula för optimal passform.
Träskor i mocka med bred passform
359,98 kr 1 199,95 kr
Hitta din storlek
Få kvar
0 kvar
Ej tillgängligt i butikerna
  • Fri standardfrakt över 499 kr* ellers 19 kr
  • Snabb leverans: 1-4 vardagar
  • 30 dagars returrätt­för

Träskor från Zizzi.

Träskor i mocka med bred passform. Skon är utformad med en justerbar rem över vristen.

Sulan är utformad med stöd för hålfoten för att ge optimal komfort. Ovansulan är konstruerad med en mjuk fotbädd och en lätt dämpande botten för att säkerställa hög komfort i skon.

Mät längden på din fot och hitta din storlek i tabellen under Produktmått.

Läs mer i vår skoguide

  • Träskor i mocka
  • Justerbart band över vristen
  • Bred passform
  • Sula med stöd för hålfoten för optimal komfort
  • Trendig design

Stylenummer

F00035A0311

Våra skor är tillverkade i bredd M, vilket vi kallar Extra Wide Fit. Det betyder att skorna är designade med extra utrymme framtill och passar bra för breda fötter och höga fotvalv. Passformen ger mer komfort och rörelsefrihet i vardagen – utan att kompromissa med stöd och stabilitet.

Jämförelsevis tillverkas de flesta skor i bredd G, vilket är det närmaste vi kommer en standardbredd.

Vår Extra Wide Fit-passform är därför betydligt vidare än den passform du vanligtvis stöter på. Vi erbjuder även både en innersula och en hälkil, vilket kan hjälpa till att minska utrymmet i skon. Det här betyder att våra skor också kan vara en potentiell lösning för dig om du använder bredd K eller L.

För mer information, kolla vår storleksguide för skor.

 

Här hittar du måtten på artikeln. Om du behöver hjälp med att hitta din storlek kan du kolla in vår storleksguide istället.

Material

95% Suede, 5% METAL

Skötsel:

Impregnering:
Dina nya mockaskor bör alltid impregneras före användning. Applicera 2-3 tunna lager för optimalt skydd.

Rengöring/skötsel:
Avlägsna smuts med hjälp av en hårt urvriden trasa. För att fräscha upp din mockaskor rekommenderar vi en mockaborste. Borsta alltid i samma riktning som mockafibrerna. Läder behöver fukt för att inte torka ut. Spraya dem med mockaspray eller mockabalsam efter behov. Låt alltid dina läderskor lufttorka i rumstemperatur. Stoppa skorna med tidningspapper för att absorbera fukt. Kom ihåg att alltid impregnera dina skor på nytt efter rengöring.